środa, 10 grudnia 2014

Komiks o Popielu


Treść Legendy:

Jak złego Popiela zjadły myszy.
W kruszwickim zamku żyl Popiel stary
Co za swe zbrodnie doznal slusznej kary
I choc to dziwne, kazdy w to wierzy,
Ze małe myszki zjadly krola w wiezy.


Zdawałoby się, że wody Gopła są takie spokojne. Leciutko kołysane wiatrem fale igrają w promieniach słońca i kuszą do zabawy. Ale burzową nocą, gdy huczy wiatr, niosą się od jeziora groźne pomruki, jęki i westchnienia. Kto w taką noc odważy się zbliżyć do jego brzegów usłyszy straszną opowieść...
Przed wiekami, nad wodami Gopła wznosił się warowny gród Kruszwica. Rządził tu król Popiel – zły i okrutny, a jego miecz obficie spływał krwią poddanych. Do najbardziej niecnych czynów podjudzała go jednak żona Gerda, piękna i podstępna Niemka. To ona wymyślała coraz to nowe i okrutniejsze udręki dla ludu.
Miał król Popiel swą radę starszych, w której zasiadali jego stryjowie. Ale nie w smak mu było słuchać ich rad, a Gerda stale podsycała jego chełpliwość:
– Co z ciebie za król, mój Popielku, kiedy musisz dawać posłuch tym starcom – mówiła – Tyś król i pan, a starców trzeba się pozbyć, bo stracisz tron.
Nie minęło wiele czasu jak uradzili, że stryjów pozbyć się trzeba podstępem.
Przedtem jednak, bo tak kazał zwyczaj, Popiel udał się do siwowłosego wróża, by ten powiedział co się wydarzy, jaki będzie los króla i tronu. Długo czekał Popiel na wyrocznię, aż usłyszał:
– Królu, twoja władza jest silna, silna podstępem i orężem, ale ponad twoją władzę są myszy – i dodał – Panie, strzeż się myszy!
– Cóż pleciesz starcze, ja mam się bać myszy? – zdziwił się Popiel ja, który nie boję się wilków, żubrów i niedźwiedzi, mam się lękać małych myszy?
Nie przejął się Popiel tą wróżbą, która zdała mu się wielce śmieszną i wcale nie myślał zaniechać ułożonego planu pozbycia się stryjów. Gdy minęła pora zasiewów posłał umyślnych z pokłonami i zaproszeniem stryjów na zamek kruszwicki. Zdziwili się stryjowie, zastanawiali, ale w końcu uznali, że Popiel musiał się zmienić, pragnie zgody z rodziną i postanowili przyjąć zaproszenie. Przybyłych do Kruszwicy stryjów już na zamkowym dziedzińcu powitał Popiel uniżonymi przeprosinami:
– Przyjmijcie stryjowie moja skruchę, zapomnijcie urazy. Kłaniam się waszej mądrości i o rady śmiem prosić. Najpierw jednak trzeba wam odpocząć i posilić się, bo strudzeni jesteście drogą – i dodał – Zapraszam stryjowie na ucztę pojednania.
Gerda, zawsze zimna i wyniosła, była teraz przymilna i z uśmiechem zapraszała do uczty, częstując gości dziczyzną, miodem i chłodnym piwem. Kiedy biesiadnikom miód uderzył do głów, odprawiła wszystkie sługi i sama przyniosła z piwnicy dzban przedniego miodu, który po drodze zaprawiła trucizną. Polała miód stryjom, skrzętnie omijając puchar Popiela.
Pojął wtedy Popiel, że oto stało się i przeraził się tym czynem, ale było już za późno, bo po chwili goście zaczęli padać z ław. Zwijali się z okrutnego bólu, wydawali nieludzkie jęki i wołali z przerażeniem:
– Zdrada! Trucizną nas bratanek napoił! Pomsta mordercy! Najstarszy z nich, Mieszko, przed śmiercią jeszcze wychrypiał:
– Klątwa na was, na cały ród Popielów!
– Przeklinam was, a śmierć wasza niech będzie straszniejsza od naszej!
Chwilę jeszcze słychać było jęki i krzyki, aż nagle wszystko ucichło, tylko za grubymi murami wył wiatr, a niebo przecinały błyskawice. Gerda szybko wzięła się do dzieła, potrząsnęła oniemiałym Popielem i nakazała mu pomoc w uprzątnięciu ciał. Przywiązawszy każdemu kamień do nóg, pod osłoną nocy, wrzucali ciała stryjów do huczącego jeziora. Nazajutrz rano, nagabywani o gości opowiadali:
– Pewnie stryjom nie podobało się u nas.
– Wyjechali nocą, chociaż ostrzegaliśmy ich przed burzą. – Żeby tylko nic im się nie stało! Czyniono poszukiwania zaginionych, ale bez skutku.
Rozpaczały rodziny sądząc, że ich bliscy utonęli w czasie burzy podczas przeprawy przez Gopło... Ludzie z okolicy zaczęli się domyślać, że w zamku stało się coś strasznego, ale groźba śmierci zamykała im usta. Popiel, teraz już pewien swego tronu i bezkarny, łupił swój lud, coraz cięższe stosował kary i w coraz większe obrastał bogactwo, które trwonił na hulankach i pijaństwie.
I tak jakiś czas było i tak pewnie dalej by się działo, gdyby nie nadszedł czas kary. W zamku niespodziewanie pojawiły się myszy. Tysiące myszy, które dziwnie dysząc, maszerowały od strony jeziora. Na nic zdała się walka z nimi. Z każdej sieczonej na pół myszy pojawiały się dwie następne, a ilość ich wciąż rosła i rosła. Naraz Popiel pojął, że oto spełniła się klątwa stryjów i że z ich ciał lęgnie się ta złowroga plaga.
– Musimy uchodzić na wyspę, schronić się w wieży! – wołał Popiel.
Dopadli do brzegów jeziora, do łodzi. Wiosłując zaciekle, co sił uciekali przed goniącymi ich stworzeniami. Dopadłszy wreszcie wieży, zamknęli solidne, żelazem okute wrota, wdrapali się na sam szczyt i wtedy z ulgą odetchnęli:
– Tu jesteśmy bezpieczni, tu nas nie dopadną! Wychylił się jeszcze Popiel, spojrzał w dół i aż cofnął z osłupienia – myszy przepłynęły jezioro i obległy wieżę. Za chwilę drobnymi ząbkami przegryzły kute wrota i z piskiem pędziły w górę. W mgnieniu oka zjadły króla Popiela i jego żonę i... zaległa cisza. Jedynym dźwiękiem, który zakłócał nagłą ciszę był brzęk królewskiej korony, toczącej się po schodach wieży.
Przyszła zima, ziemię otulił kożuch śniegu, a kruszwicką okolicę ogarnął spokój. Niepokój ludzi budziła cisza jaka panowała na zamku. Już od dawna nikt nie wychodził, nie wyjeżdżali konni, nie unosił się dym z komina. Wreszcie młody kmieć odważył się pójść na zwiady i przyniósł przerażającą i zarazem radosną wieść:
– Król nie żyje! – W wieży tylko myszy grasują! – wołał radośnie – Patrzcie co zostało po Popielu! – wykrzyknął i podniósł rękę, w której trzymał koronę króla Popiela.
Taka była kara za podstępny i okrutny mord, za udrękę ludu i o tym opowiada huczące nocą jezioro.

wtorek, 2 grudnia 2014

PROJEKT 03

PROJEKT 03

Komiks
Legendy wielkopolskie

SCENORYS
forma odręczna

KOMIKS
forma cyfrowa

Przykładowy komiks


Komiks

Komiks – opowiadanie, tworzące narrację za pomocą co najmniej dwóch kadrów z rysunkami

Początków komiksu można doszukiwać się już w średniowieczu. Tworzono historie obrazkowe z krótkimi komentarzami sławiące bohaterskie czyny czy historie świętych (np. tkanina z Bayeux)


W Polsce pierwsze próby tworzenia sekwencyjnych opowieści obrazkowych pojawiły się zaraz po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Pierwszy cykl komiksowy ukazał się w Polsce w lutym 1919 roku we Lwowie na łamach tygodnika satyrycznego "Szczutek" i nosił tytuł "Ogniem i mieczem, czyli przygody szalonego Grzesia - powieść współczesna"


źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Komiks

Storyboard

Scenorys (ang. storyboard), scenopis obrazkowy – seria obrazów i szkiców, będących wskazówkami przy filmowaniu dla reżyserów, scenografów, operatorów, aktorów i montażystów. Scenorys jest wykonywany przez specjalnego rysownika określanego w branży filmowej i reklamowej jako storyboardzista.
Ilustrowany scenopis filmu, swego rodzaju komiks. Kolejny etap prac przygotowawczych do filmu po scenariuszu i scenopisie opisowym.

Przykładowy Storyboard:
źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Scenorys

środa, 5 listopada 2014

Treść zadania

Społeczeństwo informacyjne w liczbach

1. Polska na tle europy [str. 87]

2. Internet w życiu polaków [str. 168]

3. Społeczeństwo informacyjne w województwie Lubelskim

4. Przestępczość komputerowa [str. 258 - 261]

środa, 10 września 2014

Granice projektu w photoshopie

Jak ustawić spady w photoshopie? (Przykładowy dokument o rozmiarach 100x100mm)
Należy pamiętać aby z góry ustalić wielkość z marginesami (~5mm - czyli w tym przypadku rozmiar dokumentu będzie wynosić 105x105mm)

KROK 1:
 KROK 2:
Kolejno ustawiamy:
Orientation - Vertical, Posiotion 0 mm
Orientation - Vertical, Posiotion 5 mm
Orientation - Vertical, Posiotion 100 mm
Orientation - Vertical, Posiotion 105 mm
Orientation - Horizontal, Posiotion 0 mm
Orientation - Horizontal, Posiotion 5 mm
Orientation - Horizontal, Posiotion 100 mm
Orientation - Horizontal, Posiotion 105 mm

W efekcie otrzymujemy coś takiego:

Jak zrobić marginesy wewnętrzne?
Krok 1 robimy tak jak powyżej.
W kroku drugim wpisujemy wartości

Orientation - Vertical, Posiotion 10 mm
Orientation - Vertical, Posiotion 95 mm
Orientation - Horizontal, Posiotion 10 mm
Orientation - Horizontal, Posiotion 95 mm

W efekcie otrzymujemy coś takiego:

Granice projektu

1. Jak wyznaczyć granicę projektu na spad w programie CORELDraw ?

KROK 1:
KROK 2:
Wyznaczamy rozmiar marginesów oraz zaznaczamy "Show bleed arena". Następnie klikamy "OK"

2. Jak wyznaczyć marginesy wewnętrzne?

KROK 1:
KROK 2:
Zaznaczamy trzy pierwsze opcje i klikamy "Apply presets" a potem "OK".

W efekcie po wykonaniu obu operacji otrzymujemy coś takiego:
 ---------------------------------------




Formaty plików graficznych


*Formaty PNG oraz PDF są najpopularniejszymi, powszechnie używanymi formatami w swoich kategoriach.

piątek, 5 września 2014

Głębia kolorystyczna

Głębię kolorystyczną wyrażamy w bitach

28 = 256 odcieni


RGB
28/28/28


CMYK
28/28/28/28

Przestrzeń barwna

RGB - Grafika na monitor. Powstaje przez rozszczepienie światła.
256 odcieni. Przy czym 255 to maksymalna wartość.



CMYK - Grafika do druku. Powstaje przez mieszanie farb.
Maksymalna wartość - 100.



Jakość obrazu




dpi (ang. dots per inch) – liczba plamek przypadająca na cal. Jednostka stosowana do określenia rozdzielczości drukarek, ploterów, naświetlarek itp. Pojęcie to jest bardzo rozpowszechnione i często stosowane także jako potoczny zamiennik określeń pokrewnych: ppi (pixels per inch – pikseli na cal), czyli jednostek rozdzielczości obrazów bitmapowych oraz spi (samples per inch – próbek na cal), czyli jednostek rozdzielczości skanerówJednostka dpi opisuje stopień oddawania szczegółów kształtu obrazu w sterowanych komputerowo urządzeniach drukujących, naświetlających, a także wycinających, grawerujących itp. Określa gęstość możliwych do uchwycenia szczegółów obrazu, który jest rozumiany jako układ plamek, których środki pozostają w stałych odległościach względem siebie, a ułożone są w rzędach i kolumnach. Rozdzielczość pozioma (w rzędach) jest rzeczywistą rozdzielczością urządzenia i jeśli nie podano inaczej, oznacza także rozdzielczość pionową. Coraz częściej jednak wiele typów urządzeń posiada rozdzielczość pionową będącą wielokrotnością rozdzielczości rzeczywistej, co tylko częściowo odpowiada prawdzie, gdyż rozwiązane jest to w ten sposób, że plamki w sąsiednich rzędach nachodzą częściowo na siebie. 

Odpowiednikiem dpi w miarach metrycznych jest jednostka dpc (ang. dots per cm). W bieżącej pracy w DTP jest to jednak jednostka używana znacznie rzadziej, a jej zastosowanie ogranicza się praktycznie tylko do niektórych prac pomiarowych lub badawczych oraz do podawania jej dla wymogów formalnych.

wtorek, 2 września 2014

Post startowy

Siemka!


To będzie blog na którym będę umieszczać przykładowe prace oraz projekty wykonane na zajęciach grafiki. :)